Majowy Piknik Ludowy w Skansenie

Powiększ obraz

We wtorek 2 maja w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK w Tomaszowie Maz.), odbyła się tradycyjna majówka, utrzymana w klimacie kultury ludowej. Impreza została przygotowana wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Dolina Pilicy.

Na scenie przed „stacyjką z bajki” przez cały czas trwania imprezy występowały zespoły ludowe: Wesołe Ludwiczanki i Ciebłowianie, dziecięcy zespół Cekinki z Inowłodza, Bukowianki z powiatu opoczyńskiego oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej – Tramblanka. Na zakończenie zaprezentowana została Pograjka z oberkiem opoczyńskim w roli głównej.

W trakcie pikniku na terenie Skansenu prezentowali się twórcy rękodzieła artystycznego. Zainteresowani zapoznali się z ozdobami za sznurka, papieroplastyką, koronką, haftem, jajami richelieu, biżuterią, ceramiką czy szydełkowaniem.

Natomiast „surwiwalowcy” z Grupy Pilica skupili się na pokazach ginących zawodów. Można było spróbować swoich sił przy wyplataniu koszy, zobaczyć jak „rybak” przygotowuje sieci i haczyki, zapoznać się z metodą wyplatania sznurka z pokrzywy, wyrobu sałatki z polnych roślin czy wreszcie posmakować podpłomyka z ogniska.

Podczas imprezy otwarto również wystawę ludową pt. „W chłopskiej zagrodzie”. Zostały na niej pokazane rozmaite elementy, wyposażenie spotykane w dawnych chatach w tym m.in. kołowrotki czy maglownice a także ozdobne makatki i elementy tradycyjnego ubioru.