„Kampania wrześniowa 1939 roku – przyczyny, przebieg, skutki”

Powiększ obraz

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny zorganizowało spotkanie w ramach cyklu „Historie dalekie i bliskie”.

Tym razem tematem była „Kampania wrześniowa 1939 roku – przyczyny, przebieg, skutki”. Na zaproszenie organizatorów z wykładem na ten właśnie temat wystąpił prof. UŁ dr hab. Witold Jarno, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, historyk wojskowości oraz badacz dziejów wojska okresu II RP.

Spotkanie, zorganizowane w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, odbyło się w dniu 23 września 2019 r. w siedzibie filii DOK przy ul. Gminnej 37/39. Uczestniczyła w nim młodzież wraz z opiekunami, reprezentująca Zespoły Szkolno-Przedszkolne nr 3 i nr 8.

Wykładowi towarzyszyła wystawa zatytułowana „Działania wojenne we wrześniu 1939 r. w Tomaszowie Mazowieckim i okolicy”, przygotowana przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury. Wystawę na spotkanie udostępniła filia Miejskiego Centrum Kultury P.T.T.”Groty Nagórzyckie”, a opowiedział o niej Marek Stefański, pracownik MCK.