Bajkoterapia w Przedszkolu nr 10 z Klubem Przyjaciół Literatury

Powiększ obraz

10 listopada 2017 roku Klub Przyjaciół Literatury działający w Miejskim Centrum Kultury w filii DOK wcielił się w bajkowe postacie. Uczestnicy zajęć literackich pod kierunkiem Anny Ziei przeczytali dzieciom z Przedszkola nr 10 autorską historię o myszach, które w literaturze odnalazły lek na swoje problemy.

Po wysłuchaniu barwnej opowieści dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 odpowiadały na pytania sprawdzające zrozumienie czytanego tekstu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również animacje literackie. Gry i zabawy inspirowane baśniami i bajkami, sprawdzały znajomość bohaterów literackich. Celem akcji było propagowanie głośnego rodzinnego czytania.

Członkowie klubu literackiego: Jakub Izdebski, Izabela Rudzka oraz Edyta Izdebska przekonywali przedszkolaków, że to właśnie książki są skarbnicą wyobraźni. Spotkanie z młodymi literatami było okazją do porozmawiania o literaturze dziecięcej, która spełnia wiele funkcji. Do najważniejszych należą: rola dydaktyczna, wychowawcza i terapeutyczna. Ta ostatnia redukuje w dużej mierze lęki u młodego czytelnika.

Wizyta w przedszkolu przy ul. Wąwalskiej autorów bajki terapeutycznej pt. „Siła wyobraźni” zmusiła też do refleksji, że programy telewizyjne oraz gry komputerowe zajmują najmłodszym więcej czasu niż czytanie i oglądanie książek. Dzieci w ramach wdzięczności podarowały pasjonatom literatury własnoręcznie zrobiony jesienny stroik.