Uczczono 75. rocznicę likwidacji tomaszowskiego getta

Powiększ obraz

30 października br. w Miejskim Centrum Kultury tomaszowianie uczcili 75. rocznicę zagłady tomaszowskiego getta. Wszystkich przybyłych powitała Anna Zwardoń, dyrektor MCK-u. Spotkanie o wymownej nazwie „Tomaszowski sztetl – rozwój, znaczenie i zagłada” o charakterze edukacyjno – artystycznym rozpoczął popularnonaukowy wykład Sławomira Ostrowskiego, uczestnika licznych sesji historycznych, poświęconych ludności żydowskiej Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Autor monografii „Ludność żydowska Tomaszowa Mazowieckiego w latach międzywojennych” ukazał losy ludności żydowskiej w naszym mieście, okres religijnej tolerancji ze strony ówczesnej władzy i pomyślnej koniunktury dla polskiej wspólnoty żydowskiej, ale również czas niemal całkowitej eksterminacji.

Zgromadzona publiczność w drugiej części spotkania mogła posłuchać melodii hebrajskich w wykonaniu zespołu RUACH, Dorotha i Bogusław Hageduess, żydowsko – polski duet. Melodie składające się na program koncertu przywoływały osobiste wspomnienia samych wykonawców, jak i echa historii narodu żydowskiego. Artyści przyznali, że swoją muzykę traktują jako misję niesienia kultury żydowskiej, kultury Narodu, który przez blisko dziesięć stuleci zamieszkiwał wśród nas, tworząc istotną część naszego wspólnego dziedzictwa narodowego. Wieczór upamiętniający 75. rocznicę likwidacji tomaszowskiego getta zespół RUACH zakończył żywiołową melodią ludowej pieśni żydowskiej „Hawa Nagila” śpiewaną z okazji świąt, m.in. na Chanukę. Muzycy otrzymali brawa na stojąco.