Za nami Majowy Piknik Ludowy w Skansenie Rzeki Pilicy

Grupa ludowo przebranych młodych chłopców i dziewcząt stoi na scenie przed ozdobną, drewnianą stacyjką kolejową. Grupa osób wykonuje ruch przypominający taniec. Na ich twarzach widać zadowolenie, ale również skupienie na występie. Przed nimi, na krzesełkach siedzi publiczność skupiona na oglądaniu.We wtorek, 2 maja w Skansenie Rzeki Pilicy odbył się Majowy Piknik Ludowy. Gościliśmy lokalnych artystów i regionalne zespoły ludowe…

Pomimo pochmurnej pogody piknik w naszym skansenie odbył się w bardzo ciepłej i kolorowej atmosferze. W to majowe popołudnie wystąpili: Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”, Zespół Ludowy „Piliczanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie”, grupa „Wokalni” działająca w MCK pod kierunkiem trenerki wokalnej Beaty Niedzielskiej w składzie: Iga Zielińska, Amelia Piechota, Hubert Pietrzyk, Maria Kubiś, Julia Pietras oraz Jadwiga Kocik. Solowym występem zaskoczył nas także śpiewak ludowy z Sulejowa, pan Zdzisław Gajewski. A odrobinę humoru na scenę wprowadził pan Jacek z Piotrkowa Trybunalskiego.

W trakcie wydarzenia odwiedzający mogli wziąć udział w warsztatach plecionkarskich z wikliny, podczas których tworzyli swoje własne wiklinowe koszyczki, a przy okazji mogli spróbować się w tym niełatwym rzemiośle. Manualne umiejętności można było rozwinąć również przy stoisku rzeźby u pana Włodzimierza Mazurka oraz tworzenia kwiatów z krepiny.

Zabawy plastyczne i animacje ruchowe poprowadzili dla najmłodszych instruktorzy zajęć MCK – tam dzieciaki tworzyły tematyczne papierowe ozdoby oraz mogły się nieco wyszaleć. Aktywności nie zabrakło również na scenie – z pomocą instruktora capoeiry młodzi uczestnicy mogli poznać tą brazylijską i rytmiczną sztukę walki. Przerywnikiem dla publiczności była lekcja języka migowego poprowadzona przez Małgorzatę Barwicką.

Wszyscy chętni mogli spróbować się tego dnia w strzelaniu z łuku do celu, co było ciekawym doświadczeniem.
Atrakcją dla zwiedzających była nowa wystawa wycinanki regionalnej twórcy ludowego z Inowłodza, pana Aleksandra Dutkiewicza, która wyeksponowana została w budynku świetlicy.

Wydarzenie poprowadził Zbigniew Cichawa. 

W trakcie wydarzenia można było ponadto spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” z Lubochni.

To był miło spędzony czas. Dziękujemy za obecność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *