„Kolorowa Lokomotywa” dotarła do celu

Powiększ obraz

Ponad 250 dzieci wzięło udział w podsumowaniu 7. edycji projektu „Kolorowa Lokomotywa” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Podczas uroczystego finału zostały rozstrzygnięte konkursy zorganizowane dla uczestników projektu oraz konkurs medialny pn. „Promujemy ekologię” skierowany do partnerskich instytucji kultury z województwa łódzkiego. Jednym z nich było Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazły się także reprezentantki naszego miasta. I tak: Kornelia Mokrogulska otrzymała I nagrodę w kategorii „Eko system” oraz wyróżnienie w kategorii „Natura jest eko”, natomiast Ewa Kałuża zdobyła III nagrodę w kategorii „Naturą malowane”. Serdecznie gratulujemy.

zdjęcia: Łódzki Dom Kultury, archiwum prywatne

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Pan Hieronim Andrzejewski oraz opiekun Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole – Pan Paweł Kowalski.

Projekt łączy ze sobą kulturę i ekologię i co roku zabiera na wycieczki ponad tysiąc dzieci z terenu województwa łódzkiego. Zadaniem projektu było połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe miały za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. W oparciu o kształtowaną świadomość ekologiczną uczestnicy zostali ukierunkowani na obudzenie talentów i pasji w działaniach artystycznych inspirowanych przyrodą regionu. Dodatkowo projekt ukierunkowany był na promocję walorów przyrodniczych regionu na teranie 7 Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Odbiorcy projektu edukowani byli z tradycji, potencjału i możliwości jakie płyną z materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego bazującego na plonach ziemi. Tworzone artefakty artystyczne były stricte ekologiczne, warsztaty realizowane bowiem były przede wszystkim poprzez zużycie materiałów naturalnych oraz wtórnych.

Partnerami projektu byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki oraz Leśna Osada Edukacyjna w Kole.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.